Úvod Příčiny bolesti hlavy

Příčiny bolesti hlavy

Příčin bolesti hlavy je mnoho a je skutečně obtížné je rozeznat. Jak už jsem uvedla výše, záleží na tom, zda jde o primární či sekundární bolest.

Zatím co u prvního je bolest hlavním projevem nemoci, u druhého je pouze průvodním projevem. Spousta nemocí je provázená bolestí hlavy, zejména infekce. Stačí banální rýma a hlava nás může pořádně bolet, nemluvě o závažnějších zánětech nervů, zubů, mozkových blan apod. Jsou však i jiné nemoci, hlavně pohybového aparátu, páteře a kloubů, jejichž symptomem jsou bolesti hlavy. Po odeznění nemoci, vymizí i bolest hlavy.

Bolest hlavy jako samostatné onemocnění je vyvolána různými podněty (spouštěči). Lidé, u kterých se opakovaně záchvaty bolesti hlavy opakují, většinou jsou schopni vypozorovat, co bývá jejich příčinou.

Tenzní bolestí hlavy může organismus reagovat na únavu, stres, úlek, pokles energie.

Migréna je dosud ne úplně objasněná velmi intenzivní bolest hlavy. Má mnoho spouštěčů, které jsou často velmi individuální. Částečně se na ní mohou podílet problémy s krční páteří, blokády a ztuhlost ramen. Migrénu však může člověk dostat i po požití určitých potravin či nápojů, např. čokolády, kořenících přípravků a konzervantů, slaných arašídů, rajčat, citrusových plodů, kávy, alkoholu apod. Mezi vnitřní vlivy na vznik migrény patří i změna hladiny hormonů v krvi, či klesající glykemická křivka. Také časté a nadměrné požívání léků od bolesti, může vyvolat záchvat migrény. Z vnějších faktorů působí hluk, blýskavé a skákavé světlo, míhající se předměty. Přetížení, nesprávná délka spánku, strach, úzkost a stres jsou velmi častou příčinou migrény.

Příčiny záchvatu cluster headache nejsou ještě plně potvrzeny, nicméně jde o projevy autonomního systému. U těchto bolestí hlavy nejsou příčinou reakce na potraviny, ani se nepodílí vliv dědičnosti. Atak cluster headache může vyvolat alkohol a některé léky, např. histamin a nitroglycerin.


Diskuse (40 komentářů)

anička, (30. 01. 2012 12:36) Reagovat
;-) dobry den chcem sa opytat ...či je potrebné navštivit lekara ak bolest hlavy trvá už mesiac
honza, (21. 02. 2012 05:04) Reagovat
Chtěl jsem se zeptat mám časté problémy s hlavou,né boleswtivé ale že se mi točí a nejhorší je když se předkloním nebo zakloním do zadu nebo do prava,leva a velké utrpení je pro mně v posteli kedyž pe obrezně řečeno převaluji ze boku na bok mohl by mi někdo poradit co stím předem děkuji
nikča, (06. 04. 2012 07:25) Reagovat
dobry den mam problrm neustale me boli hlava aspon tak 5krat do mesice i vickrat co mam delat.??
Hanka, (01. 08. 2013 05:26) Reagovat
[quote name="nikča"]dobry den mam problrm neustale me boli hlava aspon tak 5krat do mesice i vickrat co mam delat.??[/quote]Pokuste se zapátrat po příčinách, které by mohly bolest hlavy způsobovat - jestli třeba jste ve stresu, málo pijete atd. Pokud vás bolí hlava opravdu hodně, navštivte lékaře. Mě občas také hlava bolí, ale zase si říkám, že to skoro každému. Je třeba určit tu hranici, kdy už to není normální a může se za tím skrývat jiný problém.
Jana, (19. 09. 2013 11:56) Reagovat
Zkuste dle knihy "léčíme si bolesti krční páteře sami" Robin McKenzie, sama mám vyzkoušené a pomohlo to. Rozhodně si nechte udělat komplexní vyšetření, příčin může být mnoho. Jedna rhb sestra mi doporučila cvik "lehnout si na bok, z této pozice se posadit, lehnout si na bok, otočit na záda, zpět na bok, sednout si, opakovat 10x na každém boku, na točení hlavy dobré, alespoň u mne.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest-hlavy.info
Kontakty