Úvod Příčiny bolesti hlavy

Příčiny bolesti hlavy

Příčin bolesti hlavy je mnoho a je skutečně obtížné je rozeznat. Jak už jsem uvedla výše, záleží na tom, zda jde o primární či sekundární bolest.

Zatím co u prvního je bolest hlavním projevem nemoci, u druhého je pouze průvodním projevem. Spousta nemocí je provázená bolestí hlavy, zejména infekce. Stačí banální rýma a hlava nás může pořádně bolet, nemluvě o závažnějších zánětech nervů, zubů, mozkových blan apod. Jsou však i jiné nemoci, hlavně pohybového aparátu, páteře a kloubů, jejichž symptomem jsou bolesti hlavy. Po odeznění nemoci, vymizí i bolest hlavy.

Bolest hlavy jako samostatné onemocnění je vyvolána různými podněty (spouštěči). Lidé, u kterých se opakovaně záchvaty bolesti hlavy opakují, většinou jsou schopni vypozorovat, co bývá jejich příčinou.

Tenzní bolestí hlavy může organismus reagovat na únavu, stres, úlek, pokles energie.

Migréna je dosud ne úplně objasněná velmi intenzivní bolest hlavy. Má mnoho spouštěčů, které jsou často velmi individuální. Částečně se na ní mohou podílet problémy s krční páteří, blokády a ztuhlost ramen. Migrénu však může člověk dostat i po požití určitých potravin či nápojů, např. čokolády, kořenících přípravků a konzervantů, slaných arašídů, rajčat, citrusových plodů, kávy, alkoholu apod. Mezi vnitřní vlivy na vznik migrény patří i změna hladiny hormonů v krvi, či klesající glykemická křivka. Také časté a nadměrné požívání léků od bolesti, může vyvolat záchvat migrény. Z vnějších faktorů působí hluk, blýskavé a skákavé světlo, míhající se předměty. Přetížení, nesprávná délka spánku, strach, úzkost a stres jsou velmi častou příčinou migrény.

Příčiny záchvatu cluster headache nejsou ještě plně potvrzeny, nicméně jde o projevy autonomního systému. U těchto bolestí hlavy nejsou příčinou reakce na potraviny, ani se nepodílí vliv dědičnosti. Atak cluster headache může vyvolat alkohol a některé léky, např. histamin a nitroglycerin.


Diskuse (40 komentářů)

Jarka Vacková, (11. 06. 2010 19:35) Reagovat
Dobrý večer,prosím o radu, moji dceru silně bolí hlava v temenní části, jakoby ji při předklonu lezl mozek dopředu,znal by někdo možnou příčinu?Díky Jarka
odpoved, (10. 11. 2011 18:16) Reagovat
rýýýma
Broňa, (08. 12. 2010 19:00) Reagovat
Dobrý večer často mi bolí hlava můžou to způsobit i epileptické záchvaty dá se něco s tím dělat nebo co proti tomu předem děkuji za odpověď Broňa
Pomoc-Soňa, (24. 02. 2011 10:16) Reagovat
Dobrý den chtěla bych se zeptat,mého přítele pořád a často bolí hlava a já bych se chtěla zeptat jestli to může být Migréna,mohla by stemi prosím poradit co se dá stím dělat.děkuji za odpověd Sońa
kpretinka, (27. 06. 2011 21:40) Reagovat
dobry den chtěla jsem se zeptat,trpím od malička na migreny je mi 16 a zvladam to,driv sem porad zvracela a pak se to ustalilo jen na bolest hlavy.posledni dobou je mi na omdleni nekdy a toci se mi hrozne hlava a je mi na zvraceni.vim že migrenu mam od páteře protože na ni trpim ale co to ostatni?docela často se zamyslim a zakoukam a zveda se mi zaludek jako kdybych tu cinnost predtim uz nekdy delala.muzete mi poradit?
Jiřka, (14. 09. 2011 16:46) Reagovat
Dobrý den.Migrénami trpím delší dobu a snažím se dopídit fyziologického podkladu migrény. na každých stránkách najdu možné spouštěče, rozdělení ale fyziologickou příčinu nikde. Předem děkuji za případnou odpověď
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest-hlavy.info
Kontakty