Úvod Bolest hlavy

Bolest hlavy

S bolestí hlavy se setkal v životě každý člověk. Někteří šťastlivci touto bolestí trpí minimálně a rychle se s ní vyrovnávají, zatím co pro druhé je bolest hlavy celoživotní úděl. Bolest hlavy může být různá. Můžeme ji však rozdělit na tzv. primární bolest hlavy a sekundární bolest hlavy.

Primární bolest hlavy je sama o sobě nemocí, tedy vyskytuje se samostatně. Nesouvisí s ní žádné jiné onemocnění. Dostavuje se zpravidla nečekaně, jako reakce na nějaký spouštěč. Mezi tyto nemoci patří tenzní bolesti hlavy, migréna a cluster headache. Nechvalně známou a nejobávanější bolestí hlavy je migréna. Ti, co nikdy netrpěli migrénou si vůbec nedovedou představit, co to je. Často pak zlehčují bolesti hlavy migreniků.

Sekundární bolest hlavy je vždy symptomem nějakého jiného onemocnění v organismu.

V pozadí vleklých problémů s bolestmi hlavy a tinnitem (pískaní v uších) často stojí autoimunita.

Příčiny bolesti hlavy

Příčin bolesti hlavy je mnoho a je skutečně obtížné je rozeznat. Jak už jsem uvedla výše, záleží na tom, zda jde o primární či sekundární bolest. Zatím co u prvního je bolest hlavním projevem nemoci, u druhého je pouze průvodním projevem. Spousta nemocí je provázená bolestí hlavy, zejména infekce. Stačí banální rýma a hlava nás může pořádně bolet, nemluvě o závažnějších zánětech nervů, zubů, mozkových blan apod. Jsou však i jiné nemoci, hlavně pohybového aparátu, páteře a kloubů, jejichž symptomem jsou bolesti hlavy. Po odeznění nemoci, vymizí i bolest hlavy.

Bolest hlavy jako samostatné onemocnění je vyvolána různými podněty (spouštěči). Lidé, u kterých se opakovaně záchvaty bolesti hlavy opakují, většinou jsou schopni vypozorovat, co bývá jejich příčinou.

Tenzní bolestí hlavy může organismus reagovat na únavu, stres, úlek, pokles energie.

Migréna je dosud ne úplně objasněná velmi intenzivní bolest hlavy. Má mnoho spouštěčů, které jsou často velmi individuální. Částečně se na ní mohou podílet problémy s krční páteří, blokády a ztuhlost ramen. Migrénu však může člověk dostat i po požití určitých potravin či nápojů, např. čokolády, kořenících přípravků a konzervantů, slaných arašídů, rajčat, citrusových plodů, kávy, alkoholu apod. Mezi vnitřní vlivy na vznik migrény patří i změna hladiny hormonů v krvi, či klesající glykemická křivka. Také časté a nadměrné požívání léků od bolesti, může vyvolat záchvat migrény. Z vnějších faktorů působí hluk, blýskavé a skákavé světlo, míhající se předměty. Přetížení, nesprávná délka spánku, strach, úzkost a stres jsou velmi častou příčinou migrény.

Příčiny záchvatu cluster headache nejsou ještě plně potvrzeny, nicméně jde o projevy autonomního systému. U těchto bolestí hlavy nejsou příčinou reakce na potraviny, ani se nepodílí vliv dědičnosti. Atak cluster headache může vyvolat alkohol a některé léky, např. histamin a nitroglycerin.

Projevy bolesti hlavy

Bolest hlavy můžeme vnímat jako tupou, rozpínavou bolest, tlak na temeni či v týlu, snížení koordinace, motání hlavy, palčivou a pulzující bolest v určitých místech hlavy na levé či pravé straně, tlak za okem, na spáncích apod. Silné migrenózní bolesti hlavy mohou podobně jako u otřesu mozku vyvolat zvracení nebo alespoň nutkání na zvracení.

Průvodními projevy bolesti hlavy je špatná soustředěnost, výpadky paměti, potíže s artikulací, ztuhlost obličejových, šíjových a dalších svalů, hlavně v okolí krční páteře a ramen. Někteří lidé si stěžují na jakýkoliv dotyk na hlavě, pociťují i nepříjemné napětí kůže v obličeji a pod vlasy. Příznakem bolesti hlavy u migrény může být i tzv. aura, to je zrakový vjem různě barevného a blýskavého světla. U záchvatu cluster headache postižení cítí velmi silnou pulzující bolest očního pozadí, oko může napuchnout, být krvavé a slzet. Nezřídka se spustí i rýma z nosní dírky na straně, která je právě zasažena záchvatem. Nemocnému se potí čelo, nebo celý obličej. Opakující se ataky silných bolestí hlavy mohou vést k sebevražedným sklonům.

Koho postihují nejčastěji bolesti hlavy?

Na bolesti hlavy způsobené stresem či nějakou nemocí, ať už infekcí nebo problémy s páteří (zejména krční), si ztěžuje během života téměř každý člověk, bez rozdílu věku či pohlaví.

Migrénou trpí většinou ženy, bývá často dědičného charakteru. Věk není rozhodující, většinou se u žen setkáváme s nástupem migrény v pubertě, kdy dochází k hormonální produkci. Jak už jsem uvedla, migréna je často vyprovokována změnou hormonální hladiny, nejčastěji v období menstruace, v pubertě, těhotenství a klimaktériu. Muži také trpí migrénou, ale jejich příčiny jsou spíš v přetěžování organismu a problémech s krční páteří. Spouštěčem u mužů bývá často i požívání alkoholu, či nevhodných potravin.

Cluster headache se projevuje převážně u mužů a tváří se mnohdy jako migréna. Rozpoznat rozdíly je těžké i pro odborníka.

Bolesti hlavy v těhotenství

Samostatnou kapitolou by mohly být bolesti hlavy v těhotenství. Hraje zde roli několik faktorů. Změna hladiny hormonů, to zejména v počátku gravidity a poté po porodu. Záchvaty migrény u těhotných mohou způsobovat různorodé chutě a následná konzumace určitých potravin. Zpočátku těhotenství se musí organismus maminky vyrovnávat s různými vnitřními i vnějšími vlivy, což může zatěžovat nejen její tělo, ale i psychiku. V pokročilejším stádiu dostává zabrat páteř, protože nosit břicho s narůstajícím plodem je opravdu dřina. Komplikovaná je léčba těhotných při silnějších bolestech hlavy, protože nelze podávat léky utišující bolest s ohledem na zdravý vývoj plodu. Je lépe dodržet určitý klidový režim, dostatečný přísun tekutin. Při migréně se osvědčil i teplý, hodně sladký čaj nebo káva. Úlevu přináší mokrý studený obklad na čelo, nebo rozetření pár kapek vhodného aroma oleje do spánků.

Další informace o bolestech najdete na webech Bolesti zad. Chronický únavový syndrom (Benigní myalgická encefalomyelitida) - a Únavový syndrom.

Léčba bolestí hlavy

Bolest jako průvodní projev některé z nemocí odezní s vyléčením. Léky na bolest hlavy a léčbu infekcí většinou obsahují i látky, které zároveň tiší bolest.

Proti tenzním bolestem hlavy zabírá některé z dostupných analgetik. Někdy však stačí klid, uvolnění, doplnění tekutin a spánek.

Při záchvatu migrény můžeme užít rovněž analgetikum nebo lépe antimigrenikum. Někdo užívá léky perorálně, při zvracení může užít ve formě čípku či injekčně. U častých záchvatů většinou odborný lékař předepíše dlouhodobé užívání léků jako prevenci náhlých ataků migrény. Ne na všechny však zabírají. U migrény kromě požití léků, je nutný klidový režim, uvolnění, obklady a spánek. Pokud nezvracíme, můžeme vyzkoušet vypít teplý hodně slazený čaj, či kávu. Zvracení však mnoha postiženým pomůže, uvolní tlak uvnitř hlavy, proto si samy navodí dávení zasunutím prstu do krku. Jsou zmínky o tom, že může pomoci i orgasmus, který uvolňuje tenzi.

Při bolestech hlavy od krční páteře můžeme použít i masážní strojky. Moderní způsob úlevy a stimulace bodů pokožky hlavy představuje tzv. ježek, je to několik drátů spojených k sobě, kterými si můžeme jemně přejíždět po temeni hlavy. Masáž hlavy je lehce dostupná a když už nic jiného, je velmi příjemná.Zacvičte si dynamický zábavný fitness program Zumba - mix aerobního cvičení a latinsko-amerických tanců. Udělejte něco pro své zdraví !

Shrnutí

Bolest hlavy snižuje kvalitu a práceschopnost člověka. Přes hloupé posměšky některých lidí je třeba ji řešit. Pokud na to nestačíme sami a bolest je náhlá či intenzivní, každopádně je vhodné vyhledat lékaře.


Diskuse (46 komentářů)

Anonym, (06. 05. 2012 10:34) Reagovat
mno je mi 12 a uz asi 5let trpim nevim cim :Dproste me jednoho dne zacne bolet hlava protoze jsem dlouho spal a bolest skonci po pulnoci :D i kdyz jsem o pulnoci vzhuru prestane me bolet hlava :D kdyz me boli vubec nemyslim a jenom zvatlam nesmysli
Františka, (31. 01. 2013 19:29) Reagovat
Tak to je nějaké divné. Pokud tento dotaz myslíte vážně (podle těch usměváčku u vážného tématu si tím nejsem jistá), vyhledejte lékaře.
Míša, (05. 02. 2013 13:03) Reagovat
Narazila jsem na tuhle diskusi, protože hledám příčinu své bolesti hlavy. Nikdy jsem bolestmi hlavy netrpěla. Před pár dny mě přepadl šílený kašel, ihned jsem si zakoupila kapky na jeho utišení, ale právě tímhle začala má bolest hlavy. Bolí mě na divném místě a to na pravé straně zezadu, v úrovni konce ucha dole. Silné zmáčknutí tohoto místa od bolesti chvíli pomůže. Jen nevím jestli to vlastně nazvat bolestí, spíše brněním nebo tlakem, který se občas promění v šílené zatočení hlavy. Snažím se kroužit hlavou, různě protahovat krk, ale nic ještě nezabralo. Nevíte co s tím? Děkuji
Hedvika, (09. 05. 2013 05:44) Reagovat
[quote name="Anežka"]Příčiny jsou fakt rozmanité. Ségra také běhala po doktorech s tím, že jí šíleně bolí hlava a nakonec ji řekli, že to může být tím, že příliš dlouho bere antikoncepci, ať ji zkusí vysadit. Sice se mi to moc nezdá, ale možné je všechno.[/quote]S touto možností bolesti hlavy jsem se ještě nesetkala...Já si osobně myslím, že antikoncepce může způsobit různé potíže, akorát se o tom moc nemluví. Já ji zrovna teď také užívám, ale rozhodně nechci nějak hodně dlouhodobě.
johana, (14. 05. 2013 05:39) Reagovat
[quote name="Michala"]Bolest hlavy může mít různé příčiny. Pokud vám dělali vyšetření zaměřené přímo na hlavu a nic nezjistili, tak asi hlava na vině nebude. Zamyslete se, jestli je možné, aby to byl nějaký druhotný příznak, třeba špatně spíte, nebo namáháte krční páteř, i krátkozrakost nekorigovaná brýlemi může způsobit, že více namáháte oči a pak vás z toho bolí hlava. Snad brzy objevíte, co bolesti způsobuje a vyřešíte to. Držím palce[/quote]Někdy je to na dlouhé lokte. Mě bolí hlava také často, ale zatím nic nezjistili. Naštěstí vyloučili některá závažná onemocnění jako nádor atd. Asi to bude migréna. Někdy je to hodně nepřijemná bolest, že nemůžu téměř nic dělat, jindy to je jen pobolívání hlavy.
eliška, (04. 06. 2013 10:58) Reagovat
[quote name="janka"]Myslím, že bolesti hlavy, motání, závratě jsou primárně problém krční páteře, tedy aspon klasická závrať. Hlavní je totiž nepadat!. Prý na to pomáhá gingi max, obsahující gikgo bilobu.[/quote]Může to být problém krční páteře, ale nemusí. Je mnoho příčin bolesti hlavy. Proto je i často dost obtížné tu příčinu odhalit.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest-hlavy.info
Kontakty