Úvod Bolest hlavy

Bolest hlavy

S bolestí hlavy se setkal v životě každý člověk. Někteří šťastlivci touto bolestí trpí minimálně a rychle se s ní vyrovnávají, zatím co pro druhé je bolest hlavy celoživotní úděl. Bolest hlavy může být různá. Můžeme ji však rozdělit na tzv. primární bolest hlavy a sekundární bolest hlavy.

Primární bolest hlavy je sama o sobě nemocí, tedy vyskytuje se samostatně. Nesouvisí s ní žádné jiné onemocnění. Dostavuje se zpravidla nečekaně, jako reakce na nějaký spouštěč. Mezi tyto nemoci patří tenzní bolesti hlavy, migréna a cluster headache. Nechvalně známou a nejobávanější bolestí hlavy je migréna. Ti, co nikdy netrpěli migrénou si vůbec nedovedou představit, co to je. Často pak zlehčují bolesti hlavy migreniků.

Sekundární bolest hlavy je vždy symptomem nějakého jiného onemocnění v organismu.

V pozadí vleklých problémů s bolestmi hlavy a tinnitem (pískaní v uších) často stojí autoimunita.

Příčiny bolesti hlavy

Příčin bolesti hlavy je mnoho a je skutečně obtížné je rozeznat. Jak už jsem uvedla výše, záleží na tom, zda jde o primární či sekundární bolest. Zatím co u prvního je bolest hlavním projevem nemoci, u druhého je pouze průvodním projevem. Spousta nemocí je provázená bolestí hlavy, zejména infekce. Stačí banální rýma a hlava nás může pořádně bolet, nemluvě o závažnějších zánětech nervů, zubů, mozkových blan apod. Jsou však i jiné nemoci, hlavně pohybového aparátu, páteře a kloubů, jejichž symptomem jsou bolesti hlavy. Po odeznění nemoci, vymizí i bolest hlavy.

Bolest hlavy jako samostatné onemocnění je vyvolána různými podněty (spouštěči). Lidé, u kterých se opakovaně záchvaty bolesti hlavy opakují, většinou jsou schopni vypozorovat, co bývá jejich příčinou.

Tenzní bolestí hlavy může organismus reagovat na únavu, stres, úlek, pokles energie.

Migréna je dosud ne úplně objasněná velmi intenzivní bolest hlavy. Má mnoho spouštěčů, které jsou často velmi individuální. Částečně se na ní mohou podílet problémy s krční páteří, blokády a ztuhlost ramen. Migrénu však může člověk dostat i po požití určitých potravin či nápojů, např. čokolády, kořenících přípravků a konzervantů, slaných arašídů, rajčat, citrusových plodů, kávy, alkoholu apod. Mezi vnitřní vlivy na vznik migrény patří i změna hladiny hormonů v krvi, či klesající glykemická křivka. Také časté a nadměrné požívání léků od bolesti, může vyvolat záchvat migrény. Z vnějších faktorů působí hluk, blýskavé a skákavé světlo, míhající se předměty. Přetížení, nesprávná délka spánku, strach, úzkost a stres jsou velmi častou příčinou migrény.

Příčiny záchvatu cluster headache nejsou ještě plně potvrzeny, nicméně jde o projevy autonomního systému. U těchto bolestí hlavy nejsou příčinou reakce na potraviny, ani se nepodílí vliv dědičnosti. Atak cluster headache může vyvolat alkohol a některé léky, např. histamin a nitroglycerin.

Projevy bolesti hlavy

Bolest hlavy můžeme vnímat jako tupou, rozpínavou bolest, tlak na temeni či v týlu, snížení koordinace, motání hlavy, palčivou a pulzující bolest v určitých místech hlavy na levé či pravé straně, tlak za okem, na spáncích apod. Silné migrenózní bolesti hlavy mohou podobně jako u otřesu mozku vyvolat zvracení nebo alespoň nutkání na zvracení.

Průvodními projevy bolesti hlavy je špatná soustředěnost, výpadky paměti, potíže s artikulací, ztuhlost obličejových, šíjových a dalších svalů, hlavně v okolí krční páteře a ramen. Někteří lidé si stěžují na jakýkoliv dotyk na hlavě, pociťují i nepříjemné napětí kůže v obličeji a pod vlasy. Příznakem bolesti hlavy u migrény může být i tzv. aura, to je zrakový vjem různě barevného a blýskavého světla. U záchvatu cluster headache postižení cítí velmi silnou pulzující bolest očního pozadí, oko může napuchnout, být krvavé a slzet. Nezřídka se spustí i rýma z nosní dírky na straně, která je právě zasažena záchvatem. Nemocnému se potí čelo, nebo celý obličej. Opakující se ataky silných bolestí hlavy mohou vést k sebevražedným sklonům.

Koho postihují nejčastěji bolesti hlavy?

Na bolesti hlavy způsobené stresem či nějakou nemocí, ať už infekcí nebo problémy s páteří (zejména krční), si ztěžuje během života téměř každý člověk, bez rozdílu věku či pohlaví.

Migrénou trpí většinou ženy, bývá často dědičného charakteru. Věk není rozhodující, většinou se u žen setkáváme s nástupem migrény v pubertě, kdy dochází k hormonální produkci. Jak už jsem uvedla, migréna je často vyprovokována změnou hormonální hladiny, nejčastěji v období menstruace, v pubertě, těhotenství a klimaktériu. Muži také trpí migrénou, ale jejich příčiny jsou spíš v přetěžování organismu a problémech s krční páteří. Spouštěčem u mužů bývá často i požívání alkoholu, či nevhodných potravin.

Cluster headache se projevuje převážně u mužů a tváří se mnohdy jako migréna. Rozpoznat rozdíly je těžké i pro odborníka.

Bolesti hlavy v těhotenství

Samostatnou kapitolou by mohly být bolesti hlavy v těhotenství. Hraje zde roli několik faktorů. Změna hladiny hormonů, to zejména v počátku gravidity a poté po porodu. Záchvaty migrény u těhotných mohou způsobovat různorodé chutě a následná konzumace určitých potravin. Zpočátku těhotenství se musí organismus maminky vyrovnávat s různými vnitřními i vnějšími vlivy, což může zatěžovat nejen její tělo, ale i psychiku. V pokročilejším stádiu dostává zabrat páteř, protože nosit břicho s narůstajícím plodem je opravdu dřina. Komplikovaná je léčba těhotných při silnějších bolestech hlavy, protože nelze podávat léky utišující bolest s ohledem na zdravý vývoj plodu. Je lépe dodržet určitý klidový režim, dostatečný přísun tekutin. Při migréně se osvědčil i teplý, hodně sladký čaj nebo káva. Úlevu přináší mokrý studený obklad na čelo, nebo rozetření pár kapek vhodného aroma oleje do spánků.

Další informace o bolestech najdete na webech Bolesti zad. Chronický únavový syndrom (Benigní myalgická encefalomyelitida) - a Únavový syndrom.

Léčba bolestí hlavy

Bolest jako průvodní projev některé z nemocí odezní s vyléčením. Léky na bolest hlavy a léčbu infekcí většinou obsahují i látky, které zároveň tiší bolest.

Proti tenzním bolestem hlavy zabírá některé z dostupných analgetik. Někdy však stačí klid, uvolnění, doplnění tekutin a spánek.

Při záchvatu migrény můžeme užít rovněž analgetikum nebo lépe antimigrenikum. Někdo užívá léky perorálně, při zvracení může užít ve formě čípku či injekčně. U častých záchvatů většinou odborný lékař předepíše dlouhodobé užívání léků jako prevenci náhlých ataků migrény. Ne na všechny však zabírají. U migrény kromě požití léků, je nutný klidový režim, uvolnění, obklady a spánek. Pokud nezvracíme, můžeme vyzkoušet vypít teplý hodně slazený čaj, či kávu. Zvracení však mnoha postiženým pomůže, uvolní tlak uvnitř hlavy, proto si samy navodí dávení zasunutím prstu do krku. Jsou zmínky o tom, že může pomoci i orgasmus, který uvolňuje tenzi.

Při bolestech hlavy od krční páteře můžeme použít i masážní strojky. Moderní způsob úlevy a stimulace bodů pokožky hlavy představuje tzv. ježek, je to několik drátů spojených k sobě, kterými si můžeme jemně přejíždět po temeni hlavy. Masáž hlavy je lehce dostupná a když už nic jiného, je velmi příjemná.



Zacvičte si dynamický zábavný fitness program Zumba - mix aerobního cvičení a latinsko-amerických tanců. Udělejte něco pro své zdraví !

Shrnutí

Bolest hlavy snižuje kvalitu a práceschopnost člověka. Přes hloupé posměšky některých lidí je třeba ji řešit. Pokud na to nestačíme sami a bolest je náhlá či intenzivní, každopádně je vhodné vyhledat lékaře.


Diskuse (46 komentářů)

janka, (12. 08. 2010 06:49) Reagovat
Myslím, že bolesti hlavy, motání, závratě jsou primárně problém krční páteře, tedy aspon klasická závrať. Hlavní je totiž nepadat!. Prý na to pomáhá gingi max, obsahující gikgo bilobu.
lolynka, (27. 09. 2010 12:42) Reagovat
ahojte ja som mala tie iste problemy. nic mi nepomahalo az som sa dostala cez odporucanie k biorezonancii. uz po prvom sedeni boli bolesti vyrazne mensie. teraz po 4 sedeni uz vyse roka nemam ziadne prejavy. som max spokojna. Kto hlada cestu bez tabletiek mozem vrelo odporucitja som bola tu: www.biorezonancna-terapia.sk
julie, (26. 10. 2010 05:21) Reagovat
ahojte, pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií,podporuje zdravou krvetvorbu,zvyšuje hladinu hemoglinu,podporuje kožní metabolismus,hojení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,podporuje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšuje energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dálvíce se dozvíte zde jsou tam supr článkyhttp://chlorellamrmia.blogspot.com/
Aneta, (28. 08. 2012 11:52) Reagovat
Souhlasím s tím, že mnohdy mohou způsobovat bolest hlavy toxiny a další špatné látky, ale nemyslím si, že na to, abychom se jich zbavili, jsou zapotřebí speciální přípravky. Stačí hodně pít, jíst ovoce a zeleninu a minimalizovat příjem smažených,...no zkrátka držet se trochu zdravého jídelníčku.
Ali, (01. 11. 2012 14:57) Reagovat
Také jsem přesvědčená, že je třeba to pojmout změnou celkového životního stylu. Co je platné, když se člověk nějakým prostředkem bude snažit dostat ze sebe toxiny, když je dál bude do svého těla dostávat.
Naďa, (16. 01. 2013 10:47) Reagovat
A mnohým lidem nepomůže ani zdravá strava, prostě, když má někdo sklony, aby ho bolela hlava, nebo dokonce migrénu, tak s tím nic neudělá. Já bych mohla dělat cokoliv, ale hlava mě bude bolet pořád.
Anežka, (12. 03. 2013 07:32) Reagovat
Příčiny jsou fakt rozmanité. Ségra také běhala po doktorech s tím, že jí šíleně bolí hlava a nakonec ji řekli, že to může být tím, že příliš dlouho bere antikoncepci, ať ji zkusí vysadit. Sice se mi to moc nezdá, ale možné je všechno.
Pavel, (16. 02. 2011 21:12) Reagovat
Spíše než bolest z bezdrátového připojení WiFi bych to tipoval na špatnou pozici těla při práci s tím notebookem. Osobně bych práci omezil a přidal pobyt venku. WiFi jsou dělané tak, aby ani maximální vyzařovací výkon neškodil. Ale někdo může být citlivější. TAké by se mohlo jednat o problémy s viděním, špatné brýle, možná vyšší vnitrooční tlak. Čili jít ven, zajít na kontroluna oční a změnit pracovní návyky. A mělo by to zmizet.
Jiří, (09. 03. 2011 20:14) Reagovat
Zdravim Petře, Pavle.Připojení WiFi bych to asi nepřisuzoval, ale samozřejmě: kdo ví. Určitě Petře vyhledej lékaře. Jen info, čerstvý vzduch ne vždy pomůže. Můj problém spočívá v tom, že v pravidelných cyklech již 8 let, na začátku a konci zimy mám období cca 3-4týdnů, kdy buď samo někdy-ale často, nebo se spouštěčem vždycky (stačí 1/2 piva), mívám velmi silné návaly bolestí na levé, či pravé straně, či na temeni - jak kdy. Pointa je ta, že jsem si založil firmu ve stavebním oboru a s chlapama každej den běhám a makám venku na stavbě. Takže čerstvej vzduch, PRO MĚ, není záchrana žádná. Samozřejmě pro tvoji změnu klima to určitě stojí za vyzkoušení. Po těch 8 letech jsem ale opravdu rezignoval a rozhodl se toto řešit lékařskou cestou - doporučuji to samé... Boji zdar.... :-|
Daniel, (22. 11. 2011 17:19) Reagovat
cauky nwm cím to je ale furd mi bolí hlava uz jsem byl na 3 vysetrení a nikdy nic nezistily a uz je to cindal horsí nez to bylo a uz to ani skoro nejde vydrzet a prasky uz me furd neba ví brat
Michala, (20. 12. 2012 13:55) Reagovat
Bolest hlavy může mít různé příčiny. Pokud vám dělali vyšetření zaměřené přímo na hlavu a nic nezjistili, tak asi hlava na vině nebude. Zamyslete se, jestli je možné, aby to byl nějaký druhotný příznak, třeba špatně spíte, nebo namáháte krční páteř, i krátkozrakost nekorigovaná brýlemi může způsobit, že více namáháte oči a pak vás z toho bolí hlava. Snad brzy objevíte, co bolesti způsobuje a vyřešíte to. Držím palce
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest-hlavy.info
Kontakty